Scolioza este o afectiune a coloanei vertebrale ce determina curbarea laterala a acesteia si cel mai frecvent se dezvolta la nivelul coloanei vertebral toracice si lombare.
Apare cel mai frecvent la scolari, in perioada de crestere inainte de pubertate. Desi poate avea multiple cauze, marea majoritate a pacientilor diagnosticati cu scolioza nu sunt investigati complet pentru a vedea ce anume a cauzat aceasta boala.
Majoritatea cazurilor de scolioza nu sunt severe, scolioza poate fi cauza unor simptome deloc placute ( dureri importante de spate, dificultati de mers si de respiratie sau infectii respiratorii frecvente). Totodata, scolioza este un factor cu influenta asupra psihicului pacientilor, mai ales in randul celor cu scolioza severa, adesea, acestia integrandu-se dificil in societate din cauza complexelor asupra conditiei fizice pe care acestia o au.

In urmatorul articol … despre Terapia Schroth- o salvare pentru pacientii cu scolioza.

Tipuri de scolioza, in imaginile de mai jos

6 mai 2019

Deschidem CM Sfintii Apostoli in data de 6 mai 2019

You have Successfully Subscribed!